Difference | Skąd pochodzi kawa, jaka jest jej historia, czym tak naprawdę jest?
kawa, pochodzenie kawy, pochodzenie nazwy kawa, sklep internetowy z kawą, historia kawy
15629
post-template-default,single,single-post,postid-15629,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,side_area_uncovered_from_content,columns-4,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Skąd pochodzi kawa, jaka jest jej historia, czym tak naprawdę jest?

Niezwykły aromat, wyjątkowy smak, chwila relaksu, spotkanie biznesowe czy też popołudnie z książką…. To właśnie te elementy kojarzą nam się z kawą. Kochamy kawę, ale czy wiemy o niej coś więcej? Zabierzemy Was w podróż, dzięki której poznacie ten napój, który towarzyszy nam w codziennym życiu.

Czym jest kawa?

Kawa jest to nic innego jak pestki, które wydobywa się z owoców drzewa kawowca. Owoce wyglądają jak na zdjęciu poniżej.

pochodzenie słowa „Kawa”

Wyraz „kawa” został zapożyczony z języka tureckiego i pochodzi od słowa kahve z języka arabskiego kahwa. To arabskie określenie wywodzi się od zapelatywizowanej nazwy geograficznej Kaffa w południowej Abisynii, gdzie dziko rosły krzewy kawowe.

historia odkrycia kawy

Historia mówi, że owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już 1000 lat p.n.e. Aby je spożyć, gotowane były z tłuszczem i solą. W tamtych czasach nikt nie słyszał o uprawie kawy, ludzie pozyskiwali owoce z naturalnie rosnących krzewów i drzew.

Prawdopodobne jest, że kawę odkrył lud Oromo, zamieszkujący etiopski region Kaffa. Przypuszczalnie w XIII lub XIV wieku przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu, który do dziś dostarcza jedną z najdroższych kaw na rynku. Źródła historyczne dowodzą, że najpewniej to właśnie tam wymyślono metodę przygotowywania nasion przez prażenie i wytwarzanie z nich naparu, który Beduini rozpowszechnili na całym półwyspie Arabskim.

Z odkryciem kawy wiąże się również legenda. Opowiada ona, że pewien człowiek  podczas swojej wędrówki po Afryce przypadkiem natrafił na stado dziwnie zachowujących się kóz, były one ponadprzeciętnie ruchliwe i wyraźnie pobudzone.  Z ciekawości tenże podróżnik spróbował zjadanych przez nie owoców, doświadczając ich niezwykłego wpływ na ludzki organizm.

W zależności od źródła legendy pojawia się inne imię wędrowca. My postanowiliśmy, że pozostanie to niedopowiedziane, ale jeśli w tej legendzie jest ziarenko prawdy, to chwała temu człowiekowi od wszystkich kawoszy, kimkolwiek on był. 🙂

Kawa w Polsce

Kawa dotarła do Polski pod koniec XVII wieku z południa za sprawą Turków. Wiadomo było, że Jan III Sobieski i Bohdan Chmielnicki byli jej miłośnikami. Początkowo napój ten był uznawany za szkodliwy i niesmaczny. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku kawa zyskała na popularność. Pierwsze kawiarnie zwane kafehausami powstały w Gdańsku. Potem rozpowszechniła się to na resztę kraju.

Na początku pito kawę na wzór wschodni – bez dodatków, jednak szybko się to zmieniło. Zaczęto dodawać mleko, cukier i słodką śmietaną.

Handlem kawą zajmowali się początkowo kupcy, którzy obracali wszelkimi towarami. Do końca XIX w sprzedawano kawę w postaci surowej. Po zakupie kawy palić należało ją samemu przy użyciu skomplikowanych maszynek do kawy. Przełom nastąpił w 1882, gdy Tadeusz Tarasiewicz zaoferował kawę paloną we własnej palarni.

Czas II wojny światowej i PRL-u był czasem niedoboru kawy. Dopiero w 1964 r. udało się zwiększyć import tego produktu. Kawa stawała się niezbędnym elementem dużej części społeczeństwa.

Obecnie jest to napój bardzo powszechny, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. W obecnych czasach można napić się kawy praktycznie w każdej cukierni, w kawiarniach, a także w restauracjach. Dziś sztuką jest wybór odpowiedniej jakości kawy tak, aby pozostawiała niezapomniany smak i aromat w naszych ustach.

3 komentarze
 • Adam
  Posted at 10:18h, 17 czerwca Odpowiedz

  Ciekawy i przyjemny w czytaniu wpis 🙂
  Oby tak dalej! 😉

 • Adam
  Posted at 18:42h, 17 czerwca Odpowiedz

  Bardzo dobry wpis 🙂 oby tak dalej! 😉

 • Ilona
  Posted at 10:28h, 10 lipca Odpowiedz

  Trafiłam tu całkiem przypadkiem. Fajny krótki i zwięzły artykuł. Zostanę na dłużej na Waszym blogu 🙂
  Pozdrowienia dla twórców!

Post A Comment